Cele mai frecvente 5 motive cele pentru care se pica examenul de conducere auto

Aici, la scoala de soferi Deak Drive vrem sa fiti siguri ca va veti trece examenul de conducere foarte usor si fara batai de cap.
La examentul auto este important sa va amintiti de lucrurile fundamentale pe care ar trebui sa le faceti – si mai ales pe cele pe care nu ar trebui sa le faceti niciodata!
Iata cele 5 dintre cele mai frecvente motive pentru care oamenii nu reusesc sa treaca examenul de conducere, prezentate de domnul Deak, instructor auto Cluj cu o experienta de peste 25 de ani in domeniul scolarizarii auto!

1. Atentie la intersectii – nu suneti destul de atenti sau luati o decizie proasta pe baza observatiilor dumneavoastra prealabile.
Inainte de a ajunge la intersectie, trebuie sa planificati deja ceea ce veti face in continuare. Daca este o intersectie de care pe masura ce va apropiati vizibilitatea este redusa de obstacole cum ar fi zidurile inalte sau gardurile vii), incercati sa vedeti ce vine din ambele directii. Asigurati-va ca priviti din nou in dreapta, stanga, si dreapta din nou inainte de a iesi! Poate fi tentant doar sa priviti inainte si apoi sa va continuati drumul. Nu faceti asta.

2. Parcarea cu spatele – nu va verificati petele orbe / nu vedeti apropierea participantilor la trafic
Trebuie sa utilizati oglinzile retrovizoare in mod corespunzator si sa aveti grija de zonele pe care nu le puteti vedea, urmarind alti participanti din trafic care ar putea sa vina direct spre dumneavoastra. Feriti-va si de biciclisti si motociclisti si fiti atenti si la oamenii care merg pe strada. Uneori traverseaza fara a se asigura prin spatele masinilor!

3. Folosirea tributara a oglinzilor – nu colectati informatii din ceea ce vedeti in ele suficient de des sau nu actionati pe baza a ceea ce ati vazut
Un exemplu privind acest lucru ar fi trecerea peste langa un autobuz parcat. Treceti pe langa el fara sa verificati mai intai oglinda retrovizoare. Cand iesiti, un motociclist poate trece pe partea dreapta. Acest lucru duce, de obicei, la o greseala grava, deoarece poate provoca accidentarea motociclistului.

4. Utilizarea incorecta a semnalizarii – dati semnale inselatoare sau uitati sa le folositi
Un exemplu de acest lucru ar fi lasarea deschisa a semnalizarii la stanga dupa ce ati virat deja la stanga, apoi oprire din nou, cu semnalizarea inca mergand. Sau sa virati la dreapta fara a fi semnalizat inainte!

5. Viteza necorespunzatoare – viteza neadecvata
Fie ca sunteti la examenul de conducere pentru obtinerea carnetului, fie ca il aveti deja, nu depasiti niciodata limita de viteza si nu calatoriti prea repede, indiferenrcat v-ati grabi, pentru ca sunteti intr-un mare pericol.
Pastrati o viteza care va permite sa analizati in mod eficient situatia. Acest lucru se aplica, de asemenea, si celor care conduc prea incet. Unul dintre miturile cele mai raspandite despre examentul de conducere este ca „daca conduci incet, vei trece.” Ei bine, acest lucru nu este adevarat. Conducerea sub limita de viteza este la fel de periculoasa ca si accelerarea excesiva.

Nu puteți copia conținutul acestei pagini