Conducerea in siguranta pe timpul sarcinii

In societatea moderna, o mama nu poate pur si simplu sa ramana acasa si sa astepte in jur de noua luni ca sa poata sofa sau calatori cu masina. Este important ca soferii nostri de la Scoala de Soferi Cluj care sunt femei gravide sa stie ca, daca nu se afla intr-o situatie speciala, ele pot trai vieti normale fara prea multe schimbari. Atat timp cat se simt confortabil, se pot urca intr-o masina si chiar conduce pana aproape de sfarsitul sarcinii.

Cu toate acestea, ar fi intelept pentru femeile insarcinate sa evite conducerea in conditii care le-ar putea creste stresul, cum ar fi condus in conditii de vreme rea, ploaie, vant ninsoare sau viscol. Conducerea noaptea poate fi, de asemenea, stresanta, deoarece vederea poate fi diminuata si, in multe cazuri, corpul este obosit.
Am dori sa abordam unele dintre preocuparile rutiere ale femeilor insarcinate si sa va sugeram sfaturi pentru conducere in siguranta, astfel incat viitoarele mame sa-si poata mentine mobilitatea cu care s-au obisnuit.

Sfaturile medicale privind condusul in timpul sarcinii
Cel mai important este sa ascultati sfaturile medicului care va urmareste sanatatea ta in timpul sarcinii – majoritatea va va spune ca este ok sa calatoriti in timpul sarcinii, dar fiecare situatie este diferita.
Medicul dumneavoastra va poate sfatui daca aveti orice probleme care fac calatoriile lungi sau orice alta calatorie inadmisibila.
O data cu perioada de gravidie, oboseala, greturile de dimineata si nesansa crescuta de avort spontan in primele saptamani pot face calatoriile lungi foarte incomode.

Diferite etape ale sarcinii si conducerea unei masini
Cel mai bun sfat este sa discutati acest lucru cu medicul dumneavoastra. Noi va recomandam urmatoarele:

  1. Calatoria in timpul sarcinii poate fi obositoare si frustranta, dar daca sarcina este normala, ar trebui sa puteti calatori in timpul primului si celui de-al doilea trimestru fara prea multe ajustari.
  2. Amintiti-va ca sunteti gravida atunci cand intentionati sa faceti o calatorie. Intre 14 si 28 de saptamani, s-ar putea sa va simtiti mai bine si sa fiti mai increzatoare in ceea ce priveste sarcina si intentia de a conduce la un drum lung.
  3. Daca intampinati dificultati precum sangerare sau crampe, nu conduceti.
  4. Problemele cu balonarea, retentia de apa, sederea intr-o masina pot fi incomode.
  5. Daca sarcina dvs. este considerata a avea un risc ridicat, o calatorie lunga in timpul sarcinii nu este deloc o idee buna, iar de condus nici nu poate fi vorba.
  6. Nu planificati o calatorie in ultima luna de sarcina – consultati medicul daca intentionati sa calatoriti in al treilea trimestru.
  7. Daca nu ati avut probleme cu sarcina si nu exista motive medicale, cum ar fi ametelile care l-ar putea facepe medicul sau obstetricianul sa va sfatuiasca sa nu conduceti, atunci depinde de dumneavoastra si de cum va simtiti.
  8. In al treilea trimestru, travaliul ar putea incepe in orice moment, apa dvs. s-ar putea sparge sau pot aparea alte problem deci nu se pune problema sa va urcati la volan.
  9. Daca burtica a devenit imensa, este probabil sa fie foarte aproape de volan, ceea ce nu este deloc confortabil in timpul sofatului.
  10. Daca aveti un partener – rugati-va partenerul sa conduca!

Purtarea centurii de siguranta in timpul sarcinii
Multe doamne gravide se plang ca centurile de siguranta le creeaza un disconfort suplimentar si nu sunt prea fericite purtarea centurilor de siguranta in timpul sarcinii si se intreaba daca purtarea centurii peste abdomen ar putea cauza o problema.
Centurile de siguranta sunt totusi necesare in timpul sarcinii, la fel cum sunt necesare si atunci cand nu sunteti gravide.
Nu exista dovezi ca utilizarea centurilor de siguranta creste sansa de vatamare fetala sau uterina.
Aveti o sansa mai buna de supravietuire intr-un accident daca purtati centura de siguranta decat sa nu o aveti pusa.
Centura de siguranta nu va face rau copilului, care este inconjurat de lichid amniotic din toate partile. Lichidul amniotic il protejeaza de lovituri puternice, care sunt periculoase pentru el.
Indiferent de stadiul sarcinii, este vital sa purtati intotdeauna centura de siguranta.
Prin purtarea centurii de siguranta, va protejati si copilul nenascut in caz de accident.
Toate femeile insarcinate trebuie sa poarte centurile de siguranta in conditiile legii atunci cand calatoresc in masini – sarcina nu prevede exceptii!
Purtarea centurii de siguranta reduce riscul de ranire la copilul nenascut cu pana la 70%.
Chiar daca propriile rani sunt usoare in caz de accident, exista totusi riscul de va pierde copilul. Purtarea centurii de siguranta reduce semnificativ acest risc.
Persoanele care nu poarta centura de siguranta pot rani alte persoane in vehicul, precum si pe ele insele in caz de accident.

Nu puteți copia conținutul acestei pagini