Luati acum examenul de conducere! Sfaturi pentru soferii noi

Un excitant, necesar si terifiant ritual de trecere (sau ceva de genul acesta).
Cum sa esuati automat la examenul de sofer?

 • Veti pica daca faceti ceva ilegal (viteza neadecvata, schimbare de banda peste linia alba continua, condus gresit pe o strada cu sens unic, intoarcere inyt-o intersectie.)
 • Veti pica daca faceti orice este nesigur (daca un pieton sare in drum, soferul trebuie sa faca actiuni evazive pentru a a-l evita, dar in koc de asta, apasa pedala gresita si conduce dirct spre trotuar.)

Va faceti griji si vreti ca totul sa fie perfect? Va faceti griji pentru parcare?

 • Nu trebuie ca totul sa fie perfect (nimeni nu conduce perfect tot timpul, nici macar instructorii de conducere … suntem cu totii oameni); puteti face unele greseli, dar nu ar trebui sa fie aceeasi greseala de mai multe ori; examinatorul va observa apoi un model care trebuie corectat.
 • Majoritatea oamenilor pare sa fie foarte ingrijorata de capacitatea de a parca (sau de lipsa acestor capacitati). Daca va concentrati mai mult asupra parcarii decat asupra altor lucruri, atunci s-ar putea sa fiti prea ingrijorati pentru lucruri care nu conteaza atat de mult si nu va ingrijoreaza suficient pentru acele lucruri care conteaza mai mult.
 • Ar trebui sa stiti cum sa parcati, dar nu trebuie sa fiti profesionist.
  Vi se permite sa faceti corectii, sa remediati / sa reajustati daca nu va iese de prima data sau pentru a doua oara.
  Examinatorii nu va pun cronometrul si nu vor iesi din masina la sfarsit si ca sa masoare pentru a se asigura ca vehiculul este perfect paralel cu drumul, intre linii si perfect drept. Nimeni nu are timp pentru asta.

Perfectiunea si siguranta sunt doua lucruri foarte diferite
Este mai important sa aveti abilitati bune de observare atunci cand parcati si sa cautati in directia corecta cand dati cu spatele. Cand conduceti inainte, va uitati in fata, nu? Cand conduceti in marsarier, trebuie sa priviti inapoi!
Daca masina dvs. se cam zgaltaie cand ati terminat cu parcarea, aceasta nu va rani pe nimeni.
Sa deveniti buni la parcare este un proces care poate dura multi ani de experienta si examinatorii nu se asteapta ca soferii noi sa fie perfecti: ei se asteapta sa conduceti in siguranta si si sa respectati legislatia. Daca va doriti s ava perfectionati pe parcurs, puteti lua oricand lectii de sofat in Cluj, pentru a stapani mai mult tehnicile de conducere.

Conducerea in intersectii
Daca tot va faceti griji pentru ceva, mai bine sa va faceti griji pentru capacitatea dvs. de a va deplasa in siguranta la stanga, la dreapta sau sa mergeti drept la intersectii.
Coliziunile se petrec cel mai frecvent in intersectii. Probabil ca una dintre cele mai importante abilitati pe care le vei avea ca sofer este sa stiti sa navigati corect in intersectii conducand in siguranta.
Virajul la stanga este in general considerat periculos si un viraj incorect sau atunci cand nu sunteti in siguranta ar putea avea consecinte devastatoare.

Iata cateva greseli comune pe care oamenii tind sa le faca cand dau examenul de sofer si cateva sfaturi:

Oprirea la Stop

 • Nu se opresc complet la indicatorul de oprire.
  Nu trebuie sa va opriti, sa va scoateti cronometrul si sa numarati pana la 10 secunde sau ceva asemanator, dar asigurati-va ca, intr-adevar, ati incetat deplasarea completa si masina sta pe loc!
  Multi soferi nu isi opresc complet vehiculul, ci doar incetinesc; incercati sa evitati acest obicei prost.
 • Nu se opresc la lumina rosie a semaforului si nu se asigura inainte de a face un viraj la dreapta.
  Daca lumina este rosie, inseamna ca altcineva are o verde si este de datoria dvs. sa va dati seama cine este si sa dati prioritate.

Nu puteți copia conținutul acestei pagini