Cum sa va alegeti instructorul auto potrivit

V-ati hotarat sa obtineti permisul de conducere si cautati o scoala cu un instructor auto care sa va predea lectii de conducere. Alegerea unui instructor auto potrivit pentru dumneavoastra poate fi o provocare. Ce sa cautati? Ce sa intrebati? Veti face alegerea doar pe baza masinii pe care o veti conduce in timpul lectiilor si sperati sa aveti cele mai bune rezultate bazandu-va doar pe atat?

Alegerea instructorului auto poate face diferenta intre a trece examenul auto de prima data si cheltuirea unei mici averi reluand lectiile pana cand veti avea in mana pretiosul permis de conducere. De aceea am creat un ghid simplu care sa va ajute sa alegeti corect instructorul auto care sa va asigure succesul!

1) Cautati o scoala auto in zona

Folositi agenda telefonica si intrebati-va prietenii unde au facut scoala de soferi. Sau folositi Google pentru a cauta instructori auto in orasul dumneavoastra.  Aveti nevoie de cineva care sa fie in apropiere. Daca vaeti nevoie de scoala de soferi in Cluj-Napoca sau in zona, va stam cu placere la dispozitie!

2) Intrebati despre experienta instuctorului auto

Daca se dovedeste ca instructorul care va place nu este decat un incepator, ganditi-va de doua ori. Noii instructori ar putea avea un entuziasm molipsitor care ar putea sa va ajute, insa nu au experienta necesara si uneori nici rabdaresa obligatorie pentru a va explica anumite lucruri.  La scoala auto Deak Drive din Cluj-Napoca primiti lectii de sofat de la un instructor auto cu 25 de ani de experienta in domeniu.

  1. Relatia cu instructorul auto este cea mai importanta!
    Cel mai important lucru in alegerea unui instructor auto este relatia inter-umana pe care simtiti ca o puteti stabili si avea cu persoana care va ajuta sa obtineti carnetul de conducere. Este foarte important sa aveti o relatie foarte buna cu instructorul auto. Amintiti-va de anii de scoala, cand invatati cel mai bine si cel mai usor de la profesorii care aveau rabdare si la care invatati de drag, nu neaparat din obligatie. Acelasi principiu se aplica si in cazul alegerii intructorului auto!

4 Are instructorul auto autorizatia pentru a profesa?

Nu este nimic rau in a-i intreba pe potentialii instructori auto despre afacerea lor. Asa ca aflati care este rata de reusita la examenele pentru obtinerea carnetului a fostilor cursanti. De asemenea, este important sa puneti intrebari despre calificarile pe care le are potentialul dumneavoastra instructor auto. Instructorii auto si profesorii de legislatie rutiera au nevoie de atestat de la Autoritatea Rutiera Romana (ARR)., altfel nu pot profesa.

Cu toate ca instructorii auto obtin autorizatia pe perioada nedeterminata, pentru mentinerea valabilitatii acesteia, ei sunt obligati sa mearga la ARR (Autoritatea Rutiera Romana) din 5 in 5 ani, pentru a prezenta dosarul cu documentele care au stat initial la baza obtinerii autorizatiei. Scoala de soferi Deak Drive Cluj-Napoca are toate acreditarile necesare.

5) Pe ce masina veti invata sa conduceti?

Majoritatea instructorilor foloseste masini mici, sensibile pentru lectiile de condus pe care le predau. Cu toate acestea, unii instructori aleg sa incerce sa isi atraga clientii cu vehicule de lux, care nu ofera insa o experienta total diferita cand se invata cum se conduce o masina fata de un automobil comun. De exemplu, noi folosim masini Renault Symbol.

6) Comparati preturile

Comparati preturile de la mai multe scoli de soferi. Acestea pot fi diferite, in functie de experienta instructorului, de masina pe care veti invata sa conduceti si de rata de profit pe care scoala auto trebuie sa o aiba pentru a-si putea oferi in continuare serviciile.

Mult succes!

Nu puteți copia conținutul acestei pagini