Sfaturi in caz de urgenta pentru femeile care conduc singure in masina

Din pacate, nu putem prezice fiecare situatie de urgenta in care putem ajunge – si de multe ori putem face prea putine lucruri pentru a evita astfel de situatii. Ce ar trebui sa facem in timpul unei situatii de urgenta in cazul in care suntem femei singure la volan?!
Cititi si alte sfaturi oferite de Scoala de Soferi Cluj pentru femei care pleaca singure la drum lung

Defectiune a motorului
In cazul in care motorul se defecteaza, va ajuta sa aveti in permanenta un kit de urgenta, gustari si apa. O haina mai groasa, pantofii comozi, o patura, lanterna, banii si telefonulul mobil pot fi cele mai folositoare elemente pentru a avea parte de confort in situatii de urgenta.
In cazul in care autovehiculul dvs. se strica, trageti pe dreapta, aprindeti luminile de pericol si apelati la asistenta de urgenta.

Daca cineva se ofera sa va ajute, ramaneti in masina dvs. si dati jos geamul doar cativa centimetri – suficient pentru a-i spune persoanei ca cineva care sa va sara in ajutor este deja pe drum sau pentru a -i cere sa apeleze numarul de urgenta, daca nu aveti telefon sau acesta este descarcat.

Daca cineva incearca sa te urce in masina, atrageti atentia participantilor la trafic claxonand des si repetat.

Nu acceptati niciodata sa va urcati in alta masina cu cineva pe care nu il cunoasteti. Din pacate, traim intr-o tara cu istoric urat de abuzuri asupra femeilor. Oricat de prietenoasa poate parea persoana care va ofera ajutorul, trebuie sa ramaneti in vehiculul dvs. pana cand ajung la dvs persoanele apelate.

Nu urmati niciodata un strain care se ofera sa va ajute sa gasiti ruta corecta pe un drum sau strada necunoscuta daca v-ati ratacit. Asteptati in vehicul si cereti indicatii fara a va da jos.

Daca ati facut pana intr-un loc intunecat sau potential periculos, conduceti incet pana la cea mai apropiata statie de service sau intr-un loc public luminat. Chiar daca va distrugeti cauciucul, nu veti fi in pericol iminent!

Pe autostrazile cu trafic rapid, este mai sigur sa va retrageti si sa parcati pe dreapta sau intr-un refugiu, decat sa asteptati in masina unde ati fi expuse pericolului cand trec alte vehicule. Daca va simtiti in pericol datorita unei alte persoane si v-ati dat jos, intorceti-va la masina dvs. pe partea stanga, urcati si blocati toate usile. Stati in vehicul si nu iesiti decat dupa ce simtiti ca pericolul a trecut.

Daca masina dvs. este lovita din spate si lovitura pare sa fie facuta in mod deliberat, ramaneti in masina cu usile incuiate. Sunati imediat la 112 si asteptati sa soseasca politia.

Nu presupuneti ca un vehicul nemarcat cu lumini intermitente este o masina de politie. Continuati sa conduceti incet pana cand puteti sa va deplasati intr-o zona bine luminata, cum ar fi o statie de alimentare. Parcati cat mai aproape de intrarea in magazin sau de o pompa de carburant si plasati-va la lumina, pentru a atrage atentia.

In cazul in care vehiculul care va urmareste este cu adevarat o masina de politie care se apropie de dumneavoastra: Cand vor face acest lucru, deschideti fereastra suficient pentru a le vorbi (dar nu mai mult) si a cere sa va arate legitimatiile care dovedesc calitatea de politist,.

Daca observati ca sunteti urmarite
Daca observati un vehicul care va urmareste indeaproape, schimbati-va ruta luand-o pe un un alt drum decat cel pe care l-ati lua in mod normal, dar fiti atente la indicatoarele si reperele rutiere, astfel incat sa stiti unde va aflati cu cum v-ati putea intoarce. Daca este noapte, alegeti sa mergeti doar pe drumuri luminate.

In cazul in care celalalt vehicul care va urmareste o ia pe acelasi drum, mai faceti cateva intoarceri si viraje ca sa scapati de el. Daca celalalt vehicul continua sa ramana in spatele dvs, este de presupus ca suneti urmarite si puteti fi tinta unor raufacatori.
Nu va opriti, nu va dati jos din masina si nu permiteti celuilalt sofer sa se apropie de dvs. sub nici un motiv!

Conduceti pana la cea mai apropiata sectie de politie – dar daca este prea departe sau nu stiti unde se afla, conduceti la cea mai apropiata benzinarie sau loc aglomerat.
In caz de urgenta, trebuie sa va pastrati cumpatul si sa apelati imediat 112.

Nu puteți copia conținutul acestei pagini