Top 4 motive pentru a nu bea alcool inainte de a urca la volan

Potrivit statisticilor, Romania se afla pe un rusinos loc 9 intre tarile Europei si pe locul 29 in lume in ceea ce priveste decesele din accidentele de circulatie provocate pe fondul consumului de alcool. Zilnic zeci de oameni sunt raniti sau chiar mor in accidente produse din cauza conducerii unui autovehicol de catre un sofer aflat in stare de ebrietate.

Cei mai multi soferi care si-au luat carnetul de conducere (inclusiv cei de la scoala de soferi Cluj), nu isi propun sa faca rau altora, dar pur si simplu sunt prea afectati de bautura pentru a-si evalua corect propriile abilitati. Si desi ei se cred perfect capabili sa conduca dupa ce au baut, se stie ca starea de ebrietate poate fi extrem de daunatoare pentru oamenii din jurul noastru si acesta este doar un motiv pentru care este esential sa nu bem ca apoi sa ne urcam pe locul soferului pentru a conduce masina niciodata. Iata cateva alte motive pentru care cineva nu ar trebui sa bea si apoi sa conduca.

Abilitatile ne sunt afectate
Alcoolul este un dezinhititor (nu mai evaluam pericolele si devenim teribilisti) si un incetinitor al timpului de reactie al unei persoane. Astadar nu puteti raspunde in mod corespunzator la pericolele care pot aparea in timp ce sofati daca ati baut ceva. Orice cantitate de alcool ne afecteaza, asa ca nu este nevoie ca oamenii sa fie beti pentru a produce un dezastru. Chiar daca s-au consumat doar cateva bauturi, nivelul de alcool din sange poate fi mult peste limita legala. Cu toate acestea, este posibil si sa nu va dati seama ca sunteti prea beat pentru a conduce vehiculul, deoarece alcoolul incetineste si judecata proprie. Un sofer aflat sub influenta bauturilor alcoolice ceva foarte periculos si infricosator, mai ales pe drum. Daca, din nenorocire, un sofer este cauza producerii unui accident, acesta va petrece mult timp in inchisoare si va primi si o amenda usturatoare. Nu exista nicio cale prin care cineva poate sa ascunda faptul ca este beat. Timpul este singurul lucru care poate trezi o persoana din betie. Nicio cantitate de cafea si nici o suta de dusuri reci nu va vor ajuta pe nimeni sa treaca de testul respirator al unui alcoolmetru,

Cand conduci sub influenta alcoolului, nu te pui in pericol doar pe tine!
Este usor sa nu tii cont de siguranta ta. Pana la urma, ai reusit sa ramai in viata atata timp pana acum? Cu toate acestea, te-ai putea ierta vreodata daca ai rani sau omori o alta persoana? Un copil? Un batran? Un tanar? Va trebui sa traiesti cu gandul ca ai fost cauza unui lucru atat de groaznic si sa-ti amintesti de asta toata viata. Doar nu merita. Sa conduci pe drumuri publice in timp ce sunteti beti este un act iresponsabil pentru ca nu numai ca nu sunteti in siguranta, ci ii pui in pericol si pe alti oameni din jurul vostru. In timp ce o persoana este in stare de ebrietate, judecata ii este afectata si nu exista nici o modalitate de a sti cu adevarat ce face. Pentru a va pastra in siguranta pe voi insine si pe cei din jurul vostru, este bine sa aveti intotdeauna o atitudine responsabila oricand beti si sa alegeti sa nu va urcati la volan. In acest fel, puteti fi sigur ca evitati accidentele.

Sa conduci sub influenta alcoolului te poate costa scump!
Chiar daca nimeni nu este ranit, conducerea in stare de ebrietate te poate costa scump pentru o lunga perioada de timp. Vei ramane in evidentele politiei, vei plati amenzi, timp de inchisoare, iti va creste asigurarea (daca faci accident poti chiar sa o pierzi), si probabil, pierderea carnetului de conducere. Sa te urci la volan dupa ce ai baut este ceva care te poate face chiar sa-ti pierzi locul de munca si fara serviciu este greu sa platesti amenzi. Nu mai vorbim de faptul ca cei pe care ii raniti sau carora le provocati pagube materiale pot angaja intotdeauna un avocat, cum ar fi un avocat specializat in accidente de conducere in stare de ebrietate. Daca planuiti o vacanta, asigurati-va ca sunteti inteligenti si evitati problemele.

Nu e nevoie sa va urcati la volan dupa ce ati baut!
Nu exista niciun motiv sa va conduceti masina beat. Este estrem de usor, de simplu sa chemati un taxi, sa folositi aplicatia Uber sau sa rugati un prieten sa va duca cu masina acasa dupa o petrecere unde ati consumat alcool. Nici nu trebuie ca la petreceri sa mai desemnati o persoana sa nu bea, pentru a avea un sofer treaza, sunt peste tot si la indemana! De ce sa va riscati viata, reputatia si, cel mai rau dintre toate, viata altora atunci cand sunt disponibile atat de multe resurse?

In general, fiti inteligenti! Daca ati consumat chiar si o singura bautura, apelati la un sofer pentru a va duce acolo unde trebuie.

Nu puteți copia conținutul acestei pagini